top of page

PUMPTRACK SZPROTAWA

Velo Sprotavia Pumptrack

Pumptrack Szprotawa (fot. Maciej Boryna)
Maciej Boryna

Paleopark Szprotawa, Skwer Czytelników, Potok Sucha, Park Huta, Strefa Aktywności Mieszkańców, Leśne Zgadywanki, New Wind Urban Space Szprotawa, szeroka gama produktów Sprotavia Touristica, nowości w Parku Słowiańskim i na Pętli Bobrowickiej. Tylko w niecałe trzy lata oferta spędzania wolnego czasu w Szprotawie i okolicy dla młodych i dorosłych została pokaźnie zwielokrotniona. Coraz częściej można też zauważyć w tych miejscach osoby przyjezdne.

 

Lokalizacja Pumptracka Szprotawa

A teraz nadszedł czas na coś wielkiego. Coś, co będzie jednym ze znaków rozpoznawczych Szprotawy wśród dzieci i młodzieży. To wyczekiwany Pumptrack Szprotawa, czyli rowerowy tor sprawnościowy, jakie ostatnio cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Do niedawna jedynym w okolicy był tor w Małomicach. Od 2 października 2021 r. będzie działał inny i większy w Szprotawie.

 

Inny, bo rozciągnięty na planie prostokąta. W zasadzie będą to dwa oddzielne tory – mniejszy dla maluchów i większy dla młodzieży i starszych.

 

Lokalizacja pumptracka w Szprotawie nie jest przypadkowa. Wkomponowano go w infrastrukturę stadionu miejskiego, przez co korzystający mają do wyboru zróżnicowaną ofertę rekreacyjno-sportową, od biegania na specjalnej bieżni po trening na zewnętrznej siłowni czy piłki nożnej. Do dyspozycji są miejsca parkingowe oraz strefa relaksu z grillem, wiatą i stanowiskami odpoczynku.

 

Pumptrack Szprotawa jest oświetlony i osłonięty przed negatywnym wpływem wiatru dzięki wysokiemu wałowi ziemnemu. W sąsiedztwie toru znajduje się nadbobrzański park, zapewniający dla ćwiczących zdrowe warunki mikroklimatyczne.

 

Pomysłodawcą szprotawskiego pumptracka jest mieszkaniec gminy Jakub Chmara, który zainteresował tym burmistrza oraz radnych.

 

Jest to profesjonalnie przygotowana przestrzeń, na której miłośnicy jednośladów w sposób bezpieczny będą mogli szlifować umiejętności rowerowe wyrabiając przy okazji refleks, zmysł równowagi oraz kondycję fizyczną - mówi burmistrz Mirosław Gąsik. – Inwestycja cieszy tym bardziej, że na realizację tego zadania otrzymaliśmy ze środków Województwa Lubuskiego, w ramach Programu Inwestycyjnego „Lubuska Baza Sportowa” maksymalne możliwe dofinansowanie wynoszące 100 tys. zł. Z tego miejsca serdecznie dziękuję Wicemarszałkom Stanisławowi Tomczyszynowi oraz Łukaszowi Poryckiemu za nieustanną pomoc i wsparcie szprotawskich projektów.

 

Dane techniczne pumptracka w Szprotawie:

Powierzchnia całkowita zespołu torów rowerowych: 1043mkw +195mkw = 1238mkw

Powierzchnia utwardzonych pasów jezdnych: 427mkw+74mkw = 501mkw

Powierzchnia trawników: 737mkw

Długość jezdna torów: 200m+40m – 240mb

Powierzchnia placu odpoczynku: 46,5mkw

Powierzchnia ciągu pieszego o szer. 2,5m: 206mkw

Budowę samego pumptracka, oszacowanego na kwotę 499.964,39 zł, realizowała warszawska spółka Velo Projekt.

 

Lokalizacja Pumptracka Szprotawa

Tekst i zdjęcie:

Maciej Boryna

Sprotavia Touristica

Turystyka-Zdrowie-Edukacja

bottom of page