top of page

Klasztor Magdalenek w Szprotawie

Miejsce cudu eucharystycznego

Maciej Boryna, Muzeum Ziemi Szprotawskiej
Klasztor Magdalenek Szprotawa (fot. Maciej Boryna)

Klasztorny gmach to jeden z gÅ‚ównych symboli architektury Szprotawy. Zakon Å›w. Magdaleny sprowadzono do miasta jeszcze w Å›redniowieczu. OdgrywaÅ‚ on rolÄ™ nie tylko w życiu religijnym dawnego dystryktu, ale byÅ‚ równoczeÅ›nie lokalnym potentatem gospodarczym. PosiadaÅ‚ na wÅ‚asność folwarki i wsie, poddanych i prawa sÄ…downicze nad nimi, a także koncesjÄ™ na warzenie i sprzedaż piwa oraz liczne uposażenia. OpiekowaÅ‚ siÄ™ biednymi i chorymi oraz prowadziÅ‚ szkoÅ‚Ä™. SprowadzaÅ‚ do Szprotawy relikwie Å›wiÄ™tych.

 

Link do lokalizacji klasztoru w Szprotawie

​

Pokutnice przybyły tu ze spalonego Bytomia Odrzańskiego w 1314 roku, bo słynne w Księstwie Głogowskim szprotawskie fortyfikacje zapewniały bezpieczeństwo. Prawdopodobnie opiekował się nimi wtedy tajemniczy dominikanin uwieczniony na zaszyfrowanej Płycie Barnaby. Murowany klasztorny kompleks stanął w strefie pomiędzy gotycką farą św. Marii a zamkiem

 

Klasztor dziaÅ‚aÅ‚ do 1810 roku, kiedy zostaÅ‚ zagarniÄ™ty przez pruskie wÅ‚adze paÅ„stwowe. Wkrótce kompleks nabyÅ‚o miasto, lokujÄ…c w nim instytucje sÄ…downicze, szpital, szkoÅ‚Ä™ rzemieÅ›lniczÄ…, a później także lokalne muzeum. KiedyÅ› byÅ‚o to zaÅ‚ożenie skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ z wielu budynków, z arkadami i wewnÄ™trznym dziedziÅ„cem. Z klasztoru do koÅ›cioÅ‚a prowadziÅ‚ murowany most przeznaczony wyÅ‚Ä…cznie dla zakonnic! Niestety po 1945 roku wiÄ™kszość zabudowy zostaÅ‚a rozebrana, a muzeum rozkradzione. 

 

Po gruntownej przebudowie, w 2019 roku ponownie oddany do użytku jako Centrum AktywnoÅ›ci SpoÅ‚ecznej. Ulokowano w nim cenne zbiory muzealne, Centrum Seniora, Punkt Informacji Turystycznej i różne instytucje miejskie. 

 

Obecnie celowo usuniÄ™te tynki ujawniajÄ… zmiany w wyglÄ…dzie budowli na przestrzeni wieków, przez co jego Å›ciany sÄ… żywÄ… mapÄ… historii dla mediewistów i zwiedzajÄ…cych. 

Z architektury wewnÄ™trznej najciekawsze sÄ…: Sala Renesansowa i piwniczki z epoki, eksponowane za pancernymi szybami Å›redniowieczne mury oraz zdobione sklepienia komnat na parterze budowli. ZwiedzajÄ…cych już na wejÅ›ciu wita peÅ‚nopostaciowa magdalenka… uwieczniona na malowidle z XVIII wieku. 

 

Klasztor Magdalenek w Szprotawie (fot. Maciej Boryna 2022)

Klasztor zasÅ‚ynÄ…Å‚ z cudu eucharystycznego, wzmiankowanego w oficjalnej urzÄ™dowej korespondencji! LewitujÄ…ca hostia o póÅ‚nocy ukazywaÅ‚a siÄ™ mniszkom na oÅ‚tarzu w klasztornej kaplicy. Nawet wspóÅ‚czeÅ›nie w budynku dochodzi do różnych niewyjaÅ›nionych zdarzeÅ„, o czym z peÅ‚nÄ… powagÄ… opowiadajÄ… sami pracownicy.

​

Klasztor można zwiedzić z przewodnikiem po uprzednim zaanonsowaniu się w Biurze Turystyki i Edukacji Regionalnej UM w Szprotawie. Obiekt jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej!

 

Opracowanie:

Maciej Boryna 2022

Muzeum Ziemi Szprotawskiej

im. F.Matuszkiewicza

​

Na podstawie:

Clemens Baier „Geschichte der Stadtpfarrkirche zu Sprottau…”, Sprottau 1904

Felix Matuszkiewicz „Geschichte der Stadt Sprottau, Sprottau 1908

​

Czytaj także o

Lesie Klasztornym (Las Przędzowy)

 

Klasztor Magdalenek Szprotawa (fot. Maciej Boryna)
bottom of page