top of page

WĄWOZY

WIECHLICKO-CIECISZOWSKIE

Maciej Boryna
Wąwozy Wiechlicko-Cieciszowskie

Te cuda natury ukryły się pod zasłoną niewielkiego lasu w obszarze pomiędzy Wiechlicami a Cieciszowem. W epoce lodowcowej powstała tu niezwykła góra, zwana na mapach wiechlicką lub cieciszowską. Przez tysiące lat wody opadowe, a raz także podziemne wyrzeźbiły w niej kilkanaście urokliwych wąwozów. Tym bardziej atrakcyjnych krajobrazowo, bo wychodzących tuż na dolinę rzeki Szprotawa. To pomniki przyrody, zresztą jak cała ta wyróżniająca się lokalnie góra.

 

Nie do wszystkich wąwozów prowadzi droga, stąd zainteresowani muszą przetrzeć do nich własne szlaki. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć spod przystani kajakowej Wiechlice przy elektrowni wodnej na Szprotawie, są tu: wiata, ławki, stoły, grill, miejsce pod ognisko i zaparkowanie samochodu.

 

Przekroczywszy rzekę kierujemy się jednym z najbardziej atrakcyjnych wąwozów, u podnóża którego pośród buków znajduje się źródełko. Lokalne podanie mówi, że było to miejsce pogańskiego kultu. Na szczycie góry dotrzemy do starej drogi gminnej, skąd możemy kontynuować wędrówkę w wybranym kierunku. To także odcinek trasy turystycznej pn. Pętla Wiechlicka.

 

Wąwozy Wiechlicko-Cieciszowskie

Skręcając w lewo (na zachód) osiągniemy skrajny wąwóz od strony Wiechlic. Po drodze miniemy zabytkowy drogowskaz z XIX wieku. Możemy też przy okazji zobaczyć pozostałości poniemieckiego cmentarza Wiechlice oraz ruiny kaplicy rodowej Neumannów (dawnych właścicieli Pałacu Wiechlice). Z uwagi na stan budowli, nie wchodźmy jednak do środka.

 

Skręcając w prawo (na wschód) osiągniemy także zabytkowe drogowskazy z XIX wieku, wąwozy oraz możemy zobaczyć poniemiecki cmentarz Cieciszów.

 

Wąwozy Wiechlicko-Cieciszowskie to doskonała alternatywa na ciekawy spacer, a co ważne jest na koniec gdzie usiąść i opcjonalnie rozpalić ognisko. Pamiętajmy o pozostawieniu miejsca w czystości.

 

Link do mapy Google

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna 2021

Na podstawie:

M.Boryna, H.Janowicz ~Wędrówki po Puszczy Wiechlickiej~

bottom of page