GRODZISKO RUDZINY
Tu mogła utknąć armia cesarza
To dobrze zachowany, maÅ‚o znany obiekt zwiÄ…zany ze sÅ‚owiaÅ„skim osadnictwem sprzed grubo ponad 1000 lat. PoÅ‚ożony jest w zapleczu niewielkiej wsi Rudziny w gminie NiegosÅ‚awice, w sÄ…siedztwie wielkich bagien rzeki Szprotawy. Tych samych bagien, w których wedle przypuszczeÅ„ Matuszkiewicza piechota i Å‚ucznicy Chrobrego pobili rycerzy niemieckich w Bitwie w Kraju Dziadoszan 1 wrzeÅ›nia 1015 roku.
Link do lokalizacji Grodziska Rudziny
​
Grodzisko Rudziny usypano na planie zbliżonym do koÅ‚a o Å›rednicy okoÅ‚o 80 metrów. OtaczaÅ‚a je szeroka na okoÅ‚o 10 metrów fosa, obecnie osuszona i zniwelowana. Obiekt w najwyższym punkcie jest wysoki na okoÅ‚o 3 metry, ze stokiem wyeksponowanym do sÅ‚oÅ„ca, tj. Å‚agodnie opadajÄ…cym z póÅ‚nocny na poÅ‚udnie.
Jak wynika z danych zawartych w „Studium uwarunkowaÅ„…” oficjalnie to grodzisko z wczesnego Å›redniowiecza, którego powstanie datuje siÄ™ na VIII-IX wiek. MoglibyÅ›my je wiÄ…zać z plemieniem Dziadoszan, zwanych też Dziadoszycami. DziÄ™ki zapiskowi z 1000 roku na okoliczność spotkania BolesÅ‚awa Chrobrego z cesarzem Ottonem III w przyszprotawskiej IÅ‚awie wiemy, że byÅ‚a to Kraina Dziadoszan.
Grodzisko w Rudzinach mimo wieków zachowaÅ‚o swój ksztaÅ‚t. To jedyny tego typu tak utrwalony obiekt w powiecie żagaÅ„skim.
W okresie funkcjonowania otaczaÅ‚a je palisada. Niewykluczone, że posadowiona na wale ziemnym. Do grodziska prowadziÅ‚ drewniany most, w razie zagrożenia rozbierany. OsadÄ™ obronnÄ… mogÅ‚o zamieszkiwać okoÅ‚o 50 osób. To oni dali poczÄ…tek Rudzinom.
Zwróćmy uwagÄ™, że w ogóle Rudziny wraz z otaczajÄ…cym terenem do niedawna stanowiÅ‚y wyspÄ™ poÅ›ród olbrzymiego rozlewiska rzeki Szprotawy. Jeszcze w XIX wieku komunikacja w kierunku Przemkowa odbywaÅ‚a siÄ™ przy użyciu Å‚odzi wiosÅ‚owych!
To może być to miejsce, w którym w 1015 roku utknęła wycofujÄ…ca siÄ™ z ziem polskich armia cesarza niemieckiego Henryka II. Kronikarz cesarski podaje, że na ciasnym pustkowiu poÅ›ród bagien napotkano jedynie pszczelarza, którego Niemcy zabili.
Stare plemienne grodzisko mogÅ‚o być już wtedy zniszczone w wyniku podbojów Mieszka I.
Bądź co bądź jest to jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza wzmianka o sztuce pszczelarskiej w regionie. Na wyspie rosną okazałe dęby. W Rudzinach zobaczymy także ruiny dworu obronnego.
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna 2022
Muzeum Ziemi Szprotawskiej
Literatura:
Steller-Matuszkiewicz, Unsere Sagan-Sprottauer Heimat, 1956
Boryna, Tajemnice militarne Szprotawy, Szprotawa 2006
Boryna, Dawne życie mieszkaÅ„ców Borów DolnoÅ›lÄ…skich, Szprotawa 2013
Uchwała Nr XXIX/149/2009 Rady Gminy Niegosławice z 26.10.2009 ws. zmiany Studium...