top of page

GRODZISKO RUDZINY

Tu mogła utknąć armia cesarza

Grodzisko Rudziny, fot. Maciej Boryna

To dobrze zachowany, maÅ‚o znany obiekt zwiÄ…zany ze sÅ‚owiaÅ„skim osadnictwem sprzed grubo ponad 1000 lat. PoÅ‚ożony jest w zapleczu niewielkiej wsi Rudziny w gminie NiegosÅ‚awice, w sÄ…siedztwie wielkich bagien rzeki Szprotawy. Tych samych bagien, w których wedle przypuszczeÅ„ Matuszkiewicza piechota i Å‚ucznicy Chrobrego pobili rycerzy niemieckich w Bitwie w Kraju Dziadoszan 1 wrzeÅ›nia 1015 roku.

 

Link do lokalizacji Grodziska Rudziny

​

Grodzisko Rudziny usypano na planie zbliżonym do koÅ‚a o Å›rednicy okoÅ‚o 80 metrów. OtaczaÅ‚a je szeroka na okoÅ‚o 10 metrów fosa, obecnie osuszona i zniwelowana. Obiekt w najwyższym punkcie jest wysoki na okoÅ‚o 3 metry, ze stokiem wyeksponowanym do sÅ‚oÅ„ca, tj. Å‚agodnie opadajÄ…cym z póÅ‚nocny na poÅ‚udnie.

 

Jak wynika z danych zawartych w „Studium uwarunkowaÅ„…” oficjalnie to grodzisko z wczesnego Å›redniowiecza, którego powstanie datuje siÄ™ na VIII-IX wiek. MoglibyÅ›my je wiÄ…zać z plemieniem Dziadoszan, zwanych też Dziadoszycami. DziÄ™ki zapiskowi z 1000 roku na okoliczność spotkania BolesÅ‚awa Chrobrego z cesarzem Ottonem III w przyszprotawskiej IÅ‚awie wiemy, że byÅ‚a to Kraina Dziadoszan.

 

Grodzisko w Rudzinach mimo wieków zachowaÅ‚o swój ksztaÅ‚t. To jedyny tego typu tak utrwalony obiekt w powiecie żagaÅ„skim.

 

W okresie funkcjonowania otaczaÅ‚a je palisada. Niewykluczone, że posadowiona na wale ziemnym. Do grodziska prowadziÅ‚ drewniany most, w razie zagrożenia rozbierany. OsadÄ™ obronnÄ… mogÅ‚o zamieszkiwać okoÅ‚o 50 osób. To oni dali poczÄ…tek Rudzinom.

 

Zwróćmy uwagÄ™, że w ogóle Rudziny wraz z otaczajÄ…cym terenem do niedawna stanowiÅ‚y wyspÄ™ poÅ›ród olbrzymiego rozlewiska rzeki Szprotawy. Jeszcze w XIX wieku komunikacja w kierunku Przemkowa odbywaÅ‚a siÄ™ przy użyciu Å‚odzi wiosÅ‚owych!

 

To może być to miejsce, w którym w 1015 roku utknęła wycofujÄ…ca siÄ™ z ziem polskich armia cesarza niemieckiego Henryka II. Kronikarz cesarski podaje, że na ciasnym pustkowiu poÅ›ród bagien napotkano jedynie pszczelarza, którego Niemcy zabili.

Stare plemienne grodzisko mogÅ‚o być już wtedy zniszczone w wyniku podbojów Mieszka I.

 

Bądź co bądź jest to jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza wzmianka o sztuce pszczelarskiej w regionie. Na wyspie rosną okazałe dęby. W Rudzinach zobaczymy także ruiny dworu obronnego.

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna 2022

Muzeum Ziemi Szprotawskiej

 

Literatura:

Steller-Matuszkiewicz, Unsere Sagan-Sprottauer Heimat, 1956

Boryna, Tajemnice militarne Szprotawy, Szprotawa 2006

Boryna, Dawne życie mieszkaÅ„ców Borów DolnoÅ›lÄ…skich, Szprotawa 2013

Uchwała Nr XXIX/149/2009 Rady Gminy Niegosławice z 26.10.2009 ws. zmiany Studium...

Grodzisko Rudziny, fot. Maciej Boryna
bottom of page