Unikatowy kufel ze Szprotawy
Podarowany do muzeum
Muzeum Ziemi Szprotawskiej wzbogaciło się o wykonany z cyny barokowy kufel z XVIII wieku, wykonany przez miejscowego mistrza. Zakupił go i podarował do muzeum radny Roman Pakuła, przy wsparciu pragnących zachować anonimowość donatorów.
Na aukcjach co rusz pojawiają się cenne pamiątki związane ze Szprotawą. Nie tak dawno gmina pozyskała bardzo cenny puchar cechu szprotawskich iglarzy, który zaginął po II wojnie światowej z zasobów niemieckiego muzeum. Oba zabytki są eksponowane w gmachu dawnego klasztoru magdalenek w Szprotawie przy Pl. Kościelnym 2.
Podarowany kufel wyróżnia się tym, iż posiada pozwalające go identyfikować ze Szprotawą unikatowe znaki wytwórcze. Ponadto wygrawerowano na nim rok "1797" oraz inicjały „O.L”. Ich odszyfrowanie to zadanie dla naszych historyków – mówi społeczny dyrektor muzeum Maciej Boryna. Natomiast wspomniane znaki wskazują na szprotawskiego konwisarza Adama Gottlieba Spiessa (zm.1821). Konwisarstwo to rodzaj rzemiosła obejmujący wyrób przedmiotów z cyny i spiżu.
Ten kufel może także pochodzić ze zbiorów przedwojennego muzeum w Szprotawie, rozgrabionego w 1945 roku.
Bardzo dziękuję panu Romanowi Pakule i sponsorom, a zainteresowanych zapraszam do zwiedzania ciekawych ekspozycji we wtorki i czwartki w godz. 9.30-17.00. Wizyty w inne po uzgodnieniu telefonicznym.
Lokalizacja dawnego klasztoru magdalenek w Szprotawie
14.12.2022
Dziękujemy panu Karolowi Błaszczyk za konsultację.
Poznaj także inne cenne eksponaty szprotawskiego muzeum:
Średniowieczne kule bombardujące
Skarby Szprotawy w dawnym klasztorze