top of page

Unikatowy kufel ze Szprotawy

Podarowany do muzeum

Roman Pakuła z barokowym kuflem (fot. Maciej Boryna)
Maciej Boryna

Muzeum Ziemi Szprotawskiej wzbogaciÅ‚o siÄ™ o wykonany z cyny barokowy kufel z XVIII wieku, wykonany przez miejscowego mistrza. ZakupiÅ‚ go i podarowaÅ‚ do muzeum radny Roman PakuÅ‚a, przy wsparciu pragnÄ…cych zachować anonimowość donatorów.

 

Na aukcjach co rusz pojawiajÄ… siÄ™ cenne pamiÄ…tki zwiÄ…zane ze SzprotawÄ…. Nie tak dawno gmina pozyskaÅ‚a bardzo cenny puchar cechu szprotawskich iglarzy, który zaginÄ…Å‚ po II wojnie Å›wiatowej z zasobów niemieckiego muzeum. Oba zabytki sÄ… eksponowane w gmachu dawnego klasztoru magdalenek w Szprotawie przy Pl. KoÅ›cielnym 2.

 

Podarowany kufel wyróżnia siÄ™ tym, iż posiada pozwalajÄ…ce go identyfikować ze SzprotawÄ… unikatowe znaki wytwórcze. Ponadto wygrawerowano na nim rok "1797" oraz inicjaÅ‚y „O.L”. Ich odszyfrowanie to zadanie dla naszych historyków – mówi spoÅ‚eczny dyrektor muzeum Maciej Boryna. Natomiast wspomniane znaki wskazujÄ… na szprotawskiego konwisarza Adama Gottlieba Spiessa (zm.1821). Konwisarstwo to rodzaj rzemiosÅ‚a obejmujÄ…cy wyrób przedmiotów z cyny i spiżu.

Ten kufel może także pochodzić ze zbiorów przedwojennego muzeum w Szprotawie, rozgrabionego w 1945 roku.

​

Bardzo dziękuję panu Romanowi Pakule i sponsorom, a zainteresowanych zapraszam do zwiedzania ciekawych ekspozycji we wtorki i czwartki w godz. 9.30-17.00. Wizyty w inne po uzgodnieniu telefonicznym.

​

Lokalizacja dawnego klasztoru magdalenek w Szprotawie

​

14.12.2022

Dziękujemy panu Karolowi Błaszczyk za konsultację.

Barokowy kufel ze Szprotawy (fot. Maciej Boryna)
4.JPG
bottom of page