top of page

CUD EUCHARYSTYCZNY w SZPROTAWIE

Zwiedzamy SzrotawÄ™ z przewodnikiem

Szprotawska fara maryjna jest posadowiona w miejscu szczególnym. Ostatnia epoka lodowcowa w widÅ‚ach Szproty i Bobru uformowaÅ‚a piaszczyste wzgórze, które z jakichÅ› przyczyn pierwsi ludzie uznali za szczególnie obdarzone.

 

W czasach starożytnych, co najmniej w schyÅ‚kowej epoce brÄ…zu, na wzgórzu funkcjonowaÅ‚o cmentarzysko ciaÅ‚opalne. Ogromne iloÅ›ci urn, naczyÅ„ użytkowych i brÄ…zowych ozdób znajdowali tu zarówno niemieccy jak polscy archeolodzy. Kilka z nich zobaczymy dziÅ› w Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

GinÄ…ce w mrokach dziejów stare podania informujÄ…, że później, tj. za pogaÅ„skich SÅ‚owian plemiÄ™ Dziadoszyców miaÅ‚o tu miejsce kultu bożka o imieniu Flins, którego mitologia sÅ‚owiaÅ„ska okreÅ›la jako pana Å›mierci, zaÅ›wiatów i ponownych narodzin. A okoÅ‚o poÅ‚owy XIII wieku na Å›wiÄ™tym wzgórzu wzniesiono kamienny wczesnogotycki koÅ›cióÅ‚ek pod wezwaniem Å›w. Marii. Niedawne prace archeologiczne odsÅ‚oniÅ‚y pod nim jeszcze starsze mury, prawdopodobnie późnoromaÅ„skiej Å›wiÄ…tyni, co stanowi kolejnÄ… tajemnicÄ™ historii.

Zwiedzamy SzprotawÄ™ z przewodnikiem
Zwiedzamy SzprotawÄ™ z przewodnikiem

W ogóle z koÅ›cioÅ‚em wiąże ich siÄ™ wiele. DoszÅ‚o w nim także do zjawiska nadprzyrodzonego, które katolicy i prawosÅ‚awni nazywajÄ… cudem eucharystycznym. Wzmiankuje siÄ™ o nim w dwóch różnych źródÅ‚ach z 1729 roku. OpisujÄ… one niezwykÅ‚e zdarzenie, do którego doszÅ‚o w Szprotawie na poczÄ…tku XVI wieku na oktawÄ™ Bożego CiaÅ‚a. W czasie mszy konsekrowana hostia zniknęła. Odnaleziono jÄ…, jak lewitowaÅ‚a za wschodniÄ… bramÄ… miasta ponad pewnym wzniesieniem. Do unoszÄ…cej siÄ™ w powietrzu hostii udaÅ‚a siÄ™ procesja zÅ‚ożona z mniszek i duchowieÅ„stwa oraz wÅ‚adz miasta i katolickiego mieszczaÅ„stwa. Hostia spÅ‚ynęła w dóÅ‚ na welon pozostajÄ…cej w modÅ‚ach przeoryszy Barbary von Schönaich, po czym zostaÅ‚a zÅ‚ożona w tabernakulum szprotawskiej fary. Ale to nie koniec naszej historii.

Tej samej nocy hostia w cudowny sposób znikÅ‚a z tabernakulum i ukazaÅ‚a siÄ™ magdalenkom na oÅ‚tarzu chóru, gdzie zwykle zbieraÅ‚y siÄ™ o póÅ‚nocy na modlitwÄ™. Umieszczana ponownie w tabernakulum, powracaÅ‚a na chóralny oÅ‚tarz, gdzie postanowiono jÄ… zostawić.

Na wzniesieniu, ponad którym lewitowaÅ‚a hostia, jeszcze w XVI wieku zbudowano niewielki koÅ›cióÅ‚. Zachowany w dawnym archiwum miejskim dokument z 1507 roku informuje nas o postawieniu oÅ‚tarza „de Celebrationis Domini Corporis in Monstrancia” (dla chwaÅ‚y PaÅ„skiego CiaÅ‚a w monstrancji). ÅšwiÄ…tynia zostaÅ‚a niedÅ‚ugo potem zburzona przez protestantów. Proboszcz Rathmann w 1628 roku upraszaÅ‚ wÅ‚adze o jej odbudowÄ™ z uwagi na cud, który siÄ™ tu wydarzyÅ‚. KoÅ›cióÅ‚ odbudowano, ale dopiero w XVIII wieku. Niestety po 1945 roku bezpowrotnie go rozebrano.

We WrocÅ‚awiu zachowaÅ‚a siÄ™ przepiÄ™knie wykonana szprotawska monstrancja ufundowana przez BarbarÄ™ II von Schönaich w 1558 r., w której przechowywano hostiÄ™. W miejscowej plebanii znajduje siÄ™ zabytkowe malowidÅ‚o przedstawiajÄ…ce magdalenki adorujÄ…ce Å›wiÄ™tÄ… hostiÄ™, które miaÅ‚o upamiÄ™tnić cudowne wydarzenie.

Jak informuje nas Matuszkiewicz, już w 1348 roku wzmiankowano nowy oÅ‚tarz CiaÅ‚a Chrystusa ufundowany dla klasztoru w Szprotawie przez ksiÄ™cia Henryka V na GÅ‚ogowie. OÅ‚tarz ten byÅ‚ odwiedzany przez rzesze pielgrzymów.

 

W innych artykułach piszemy o sarkofagu św. Faustyny Męczenniczki Rzymskiej złożonym w szprotawskiej farze, najstarszej na Śląsku i zarazem zagadkowej płycie kaznodziei Bertholda wmurowanej w kościelną wieżę oraz o tak zwanym cudzie nad Szprotą z 1945 roku.

 

© Maciej Boryna 2018

 

 

J.G.Kreis, Chronik der Stadt Sprottau, 1832

C.Baier, Geschichte der Stadtpfarrkirche zu Sprottau, 1905

F.Matuszkiewicz, Geschichte der Stadt Sprottau, 1908

bottom of page