top of page

GOTYCKI KOŚCIÓŁ W DZIKOWICACH

Co ma wspólnego z Muzeum Narodowym?

Gotycki kościół Dzikowice (fot. Maciej Boryna)

Kościół Matki Bożej Bolesnej w Dzikowicach

 

Średniowieczna gotycka świątynia zlokalizowana jest w centralnej części wsi. Wzniesiono ją w drugiej połowie XIII wieku, wykorzystując jako budulec kamień polny oraz bryły rodzimej rudy darniowej żelaza. W swym wnętrzu przechowuje bardzo cenny zabytek. To nastawa ołtarza z początku XVI wieku, przypisywana słynnemu, choć do dziś tajemniczemu Mistrzowi Ołtarza Typu Gościeszowickiego. Jej fragmenty przechowuje Muzeum Narodowe w Poznaniu !

 

W XV wieku do jednonawowego kościółka dobudowano wieżę. Z tego samego wieku mają pochodzić kamienny portal w ścianie, a także brama w kamiennym murze okalającym świątynię. Źródła podają, że w drugiej połowie XIX wieku drewniany gont zastąpiła dachówka ceramiczna, zaś kopułę wieży pokryto blachą. Na elewacji pod gzymsem boniowanej wieży dostrzeżemy datę 1687.

 

W przestrzeni pomiędzy kościołem a murem funkcjonował cmentarz, obecnie zniwelowany, za wyjątkiem samotnego nagrobka Caroline Reinhold zmarłej w 1896 roku.

Gotycki kościół Dzikowice (fot. Maciej Boryna)

Największym skarbem świątyni jest gotycki drewniany ołtarz, zaliczany do grupy dzieł bliżej nieznanego, ale słynnego wśród historyków dzieł sztuki Mistrza Ołtarza Typu Gościeszowickiego. W literaturze pojawia się też jako Mistrz Poliptyku z Gościszowic. Za najbardziej prawdopodobną lokalizację jego warsztatu podaję się ziemię szprotawską lub żagańską, gdzie zarejestrowano najwięcej prac Mistrza (np. Gościeszowice, Mycielin, Chichy, Bukowina Bobrzańska, Wichów). Wpływy warsztatu znajdziemy  również w Sulechowie, Wielkopolsce i okolicach Drezna.

 

Stojąca w szafie omawianej nastawy figura Marii została uznana przez badacza E.Wiese za najlepszą w dorobku warsztatu i była prezentowana w 1926 roku na wystawie we Wrocławiu. Po II wojnie światowej malowane skrzydła nastawy zostały oddzielone od trzonu i możemy je dzisiaj podziwiać w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Malarskie kwatery prezentują historię św. Mikołaja, który był patronem dzikowickiego kościoła od średniowiecza aż po XIX wiek.

 

Ołtarz z Dzikowic wyróżniają także herby szlacheckie widniejące na zewnętrznych partiach skrzydeł. Niestety w konsekwencji łuszczenia się warstwy malarskiej większość z nich stała się nieczytelna. Wspomniany badacz E.Wiese rozpoznał herby rodów von Tschammer, von Nostitz i być może Brauchitsch.

 

Więcej o ołtarzu dzikowickim przeczytamy w pracy Agnieszki Patały pt. „Poliptyk z Dzikowic i jego fundator”.

W Dzikowicach znajduje się jeden z punktów startowych pieszo-rowerowej "Pętli Wiewióra".

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna 2022

Gotycki Kościół Dzikowice (fot. Maciej Boryna)
Maciej Boryna
bottom of page