top of page

ODKRYTO STARY KAMIENNY KRZYÅ»

Sensacyjne odkrycie w Henrykowie

Krzyż pokutny z Henrykowa gm. Szprotawa

Fot. SpoÅ‚eczny Opiekun Zabytków Maciej Boryna podczas oglÄ™dzin zgÅ‚oszonego znaleziska.

Tak zwane krzyże pokutne lub krzyże pojednania to niezwykle cenne zabytki dawnego prawa. Czy kamienny artefakt z Henrykowa (gm. Szprotawa) jest jednym z nich?

​

Czytaj nowszy artykuł o krzyżu z Henrykowa

​

Znaleźć coÅ› takiego to niezwykÅ‚a rzadkość. Tym bardziej, że henrykowski krzyż nie figurowaÅ‚ nawet w literaturze. MusiaÅ‚ wiÄ™c przepaść w mrokach dziejów ziemi szprotawskiej dawno temu.

Pewien mieszkaniec porzÄ…dkowaÅ‚ swoje podwórko. SpoÅ›ród góry kamieni wypatrzyÅ‚ coÅ› niepasujÄ…cego do reszty. Od razu podejrzewaÅ‚, że może to być historyczny krzyż pokutny, stÄ…d powiadomiÅ‚ o znalezisku miejscowego spoÅ‚ecznego opiekuna zabytków, a ten wojewódzkiego konserwatora zabytków.

​

Zastosowany materiał, rozmiary oraz kształt są takie jak przy średniowiecznych krzyżach pokutnych.

Zabytkiem z pewnością zajmą się specjaliści, dzięki czemu miejmy nadzieję uzyskamy więcej informacji o niecodziennym znalezisku.

​

Henryków to dawna Sprottischdorf, czyli z niemieckiego "szprotawska wieÅ›" lub "wieÅ› nad SzprotÄ…", bo w istocie osada rozlokowana jest wzdÅ‚uż rzeki Szprotawa (dawniej niem. Sprotte). Miejscowość istniaÅ‚a już w Å›redniowieczu. WiódÅ‚ przez niÄ… stary trakt nadrzeczny wiodÄ…cy ze Szprotawy do GÅ‚ogowa. Jeszcze na poczÄ…tku XIX wieku stawiano przy nim kamienne znaki drogowe, zachowane do dziÅ› i znane jako Szprotawski Park Kamiennych Drogowskazów. We wsi jest też wytworny paÅ‚ac, a w jego pobliżu najstarsze pomnikowe dÄ™by w okolicy - Henryk i Vim Sampers (dawny Blaszak).

​

Krzyż pokutny czy też raczej krzyż pojednania wedle Å›redniowiecznego prawa fundowany byÅ‚ przez rycerza bratobójcÄ™ i stawiany na miejscu zbrodni. Nie rzadko na krzyżu wyryto narzÄ™dzie zbrodni i datÄ™ zdarzenia. Na obecnÄ… chwilÄ™ na krzyżu z Henrykowa nie udaÅ‚o siÄ™ uchwycić Å›ladów rytów. Artefakt jest poÅ‚amany. Niewykluczone jest także, że mamy do czynienia nie z jednym, lecz z fragmentami dwóch krzyży (!).

​

WÅ‚aÅ›ciciel posesji zadeklarowaÅ‚, że chÄ™tnie przekaże zabytek na rzecz gminy Szprotawa. DziÄ™ki temu w porozumieniu z odpowiednimi instytucjami bÄ™dzie mógÅ‚ być wyeksponowany i dostÄ™pny dla mieszkaÅ„ców, turystów i badaczy. Dla Henrykowa to wielka nobilitacja, miejscowość odtÄ…d bÄ™dzie na szlaku krzyży pokutnych, z czego bardzo siÄ™ cieszymy - komentuje burmistrz Szprotawy MirosÅ‚aw GÄ…sik i dziÄ™kuje znalazcy za obywatelskÄ… postawÄ™.

​

To trzeci z kolei kamienny krzyż z gminy Szprotawa. Czwarty zdeponowany w Muzeum Ziemi Szprotawskiej znaleziono w Lubiechowie (gm. MaÅ‚omice). Pierwszy to znany artefakt ze Szprotawy-Puszczykowa, a drugi odkryto też niedawno na murze wokóÅ‚ ruiny koÅ›cioÅ‚a Å›w. Jakuba w DÅ‚ugiem.

Powiat Å»agaÅ„ski to w ogóle krajowy rekordzista w liczbie Å›redniowiecznych krzyży pojednania.

Nadal szukamy zaginionych zabytków z okolic Janowca oraz Starej JabÅ‚ony.

​

Więcej o szprotawskich krzyżach pokutnych

​

Czytaj nowszy artykuł o krzyżu z Henrykowa

​

Autor artykułu:

Maciej Boryna

SpoÅ‚eczny Opiekun Zabytków

Szprotawa 2021

​

Krzyż pokutny w Henrykowie (fot. Maciej Boryna 2021)

Fot. Kamienny krzyż z Henrykowa gm. Szprotawa

​

bottom of page