top of page

NEOGOTYCKA MINI KATEDRA

W NAJDŁUŻSZEJ WSI

Kościół św. Anny Długie

Kościół św. Anny w Długiem to unikat na Ziemi Szprotawskiej. A to dlatego, iż to jedyna świątynia na terenie gminy wzniesiona w baśniowym stylu neogotyckim. Może nie byłoby jej, gdyby wcześniej nie spłonął nie mniej wytworny gotycki kościół św. Jakuba.

 

Według Stellera miejscowość Długie była największą i najdłuższą wsią dawnego Księstwa Głogowskiego. Co ciekawe, sąsiednia wieś Siecieborzyce była największą w Księstwie Żagańskim.

Wiekowy kamienny katolicki kościół św. Jakuba z uwagi na znikomą liczbę wiernych był w XIX wieku rzadko używany.

 

Dnia 16 lipca 1856 roku jakubową świątynię podpalono! Przy okazji spłonęła plebania, archiwum parafialne, domy mieszkańców oraz historyczny folwark. Dopiero 27 listopada 1890 roku poświęcono nowy kościół ewangelicki, służący obecnie katolikom.

 

Kościół św. Anny najlepiej zwiedzać w czasie nabożeństw (na godz. 9.00 i 12.00) lub bezpośrednio po nich. Neogotycka ceglano-kamienna bryła robi niesamowite wrażenie, będąc wdzięcznym obiektem do fotografowania. W trawniku od strony południowej skrywa się płasko leżąca płyta nagrobna Gustava Irrganga.

W letnie popołudnie przyjemnie jest przysiąść w słońcu na kościelnych schodkach i kontemplować wiejski klimat. Świątynię możemy zwiedzić w ramach wyprawy pieszej lub rowerowej Pętlą Wiewióra.

 

W tym samym stylu i podobnej konwencji wybudowana została kaplica cmentarna w sąsiednich Siecieborzycach.

 

Link do lokalizacji kościoła

 

Autor tekstu i zdjęć:

Maciej Boryna

Muzeum Ziemi Szprotawskiej 2021

Kościół św. Anny Długie gm. Szprotawa
bottom of page