top of page

SZLAK MURÓW OBRONNYCH

Średniowieczne mury klejone jajami i odpadami rzeźniczymi

Mury obronne Szprotawa

Wraz z zamkiem wytrzymaÅ‚y potężne oblężenie miasta przez wojska wÄ™gierskie w 1488 roku i ataki artyleryjskie Wojny Trzydziestoletniej. Szczęśliwie zachowaÅ‚y siÄ™ do dziÅ›, dajÄ…c Å›wiadectwo dawnej sztuce militarnej. DziÅ› majÄ… okoÅ‚o 700 lat i sÄ… jednym z najcenniejszych zabytków Szprotawy. ÅšwiadczÄ… o dawnej potÄ™dze gospodarczej i sile fortecznej miasta. NadajÄ… centrum Szprotawy hipnotyzujÄ…cy Å›redniowieczny klimat.

 

Nie dziwi zatem, że stanowiÄ… jednÄ… z lokalnych atrakcji turystycznych, w tym dla badaczy i pasjonatów Å›redniowiecznych fortyfikacji. WÅ‚adze miasta zadbaÅ‚y, aby ich zwiedzanie byÅ‚o komfortowe. Przy każdym z zachowanych fragmentów biegnie aleja spacerowa, wkomponowana w nie mniej historyczny nadrzeczny Park Goepperta, dostarczajÄ…cy pozytywnych doznaÅ„. Dla turystów sÄ… tu Å‚awki, schronienie w postaci zabytkowej drewnianej wiaty, kawiarnia, przystaÅ„ kajakowa, ponadto kÅ‚adka pod Mostem Laubego, kÅ‚adka przy stawie parkowym, pomniki przyrody, w tym stare miÅ‚orzÄ™by chiÅ„skie. W pobliżu ogólnodostÄ™pne parkingi samochodowe. CaÅ‚a Å›cieżka rozciÄ…ga siÄ™ na dystansie 800 metrów.

 

Eksperci od Å›redniowiecza zachwycajÄ… siÄ™ każdym detalem murów, dostrzegajÄ… specyficznÄ… technikÄ™ ich wznoszenia, bez problemu odnajdÄ… naprawy po wojennych uszkodzeniach. MówiÄ…, że do budowy murów używano zaprawy z zastosowaniem biaÅ‚ka kurzych jaj i odpadów rzeźniczych, które tworzyÅ‚y bardzo silny materiaÅ‚ spajajÄ…cy.

 

Mury u podstawy sÄ… grube na 120 cm. Ich linia jest urozmaicona dziÄ™ki wbudowanym basztom i bastejom. NajwiÄ™ksza z nich to Baszta Zachodnia. W sumie miaÅ‚o ich być aż 25. WÅ›ród owalnych zachowaÅ‚a siÄ™ jedna wyjÄ…tkowa, wzniesiona na planie prostokÄ…ta.

 

Szprotawa w późnym Å›redniowieczu byÅ‚a jednÄ… z najlepiej ufortyfikowanych twierdz KsiÄ™stwa GÅ‚ogowskiego. Przede wszystkim z powodu lokalizacji przy strategicznym skrzyżowaniu szlaków handlowych, oÅ›rodka handlu i przeprawy przez Bóbr, z czego miasto i książęta czerpali olbrzymie dochody.

 

Zwiedzanie murów rozpoczynamy w parku póÅ‚nocnym, spod parkingu przy ul. Bronka Kozaka, przy okazaÅ‚ych bastejach. Przechodzimy przez park Å›rodkowy, a w poÅ‚udniowym podziwiamy dwa odcinki murów. KoÅ„czymy przy Bramie Å»agaÅ„skiej, stanowiÄ…cej jeden z miejskich symboli. SzturmujÄ…cy, aby dostać siÄ™ do bronionego miasta od strony traktu zgorzeleckiego, musieli pokonać aż cztery przeszkody wodne, czego reliktem jest wyjÄ…tkowy w Europie „CiÄ…g czterech mostów w Szprotawie”, tj. przez Rów Rybacki, Bóbr, MÅ‚ynówkÄ™ i fosÄ™ zasilanÄ… wodami Szprotawy.

 

Link do mapy z trasą i zdjęciami

 

Autor tekstu i zdjęć:

Maciej Boryna

Przewodnik lokalny

Szprotawa 2021

 

Na podstawie:

M.Boryna „PrzykÅ‚ady budownictwa obronnego ziemi szprotawskiej”, Å»ary 2015

Mury obronne Szprotawa
bottom of page