top of page

KRZYWA WIEŻA W SZPROTAWIE

Unikatowy ratusz z dwiema wieżami

Maciej Boryna, Muzeum Ziemi Szprotawskiej
Ratusz w Szprotawie, fot. M.Boryna

Oficjalne przewodniki turystyczne okreÅ›lajÄ… szprotawski ratusz jako europejski unikat, co zawdziÄ™cza posiadaniu aż dwóch wież. Obok Szprotawy wymienia siÄ™ Pardubice w Czechach czy ratusz w Oslo, gdzie odbywajÄ… siÄ™ ceremonie wrÄ™czenia Nagrody Nobla. Jednak szprotawski to podwójny unikat, bo jedna z jego wież jest krzywa.

​

PoczÄ…tki miejscowego ratusza siÄ™gajÄ… XIII wieku. I nie byÅ‚a to kiedyÅ› tak jak dziÅ› siedziba urzÄ™dników, lecz coÅ› w rodzaju hali targowej z kancelariÄ… do pobierania opÅ‚at i ceÅ‚ oraz przechowywania dokumentów miejskich. Tu zbierali siÄ™ mieszkaÅ„cy by radzić w problemowych sytuacjach i wybierać swoich przedstawicieli.

​

Zróżnicowane style architektoniczne dowodzÄ… dÅ‚ugiej i bogatej historii nietuzinkowego zabytku. DawnÄ… gotyckÄ… bryÅ‚Ä™ przykryÅ‚y warstwy renesansowe, barokowe i neoklasycystyczne. SÅ‚ynne wieże miaÅ‚y powstać w XVI i XVII wieku. Obie poważnie ucierpiaÅ‚y w późniejszych pożarach. ZostaÅ‚y odbudowane, nie bez przygód, w pierwszej poÅ‚owie XVIII wieku.

​

Zaintrygowani pytają, skąd wzięły się dwie wieże, zamiast zwyczajowo jedna?

Nie zachowaÅ‚y siÄ™, a przynajmniej nie odkryto dotÄ…d żadnych zapisków na ten temat. Możemy jedynie przypuszczać, że dawni szprotawianie chcieli podkreÅ›lić rangÄ™ miasta i dystryktu. Ilość wież Å›wiadczyÅ‚a symbolicznie o statusie gospodarczym mieszkaÅ„ców i komuny. Wszak Szprotawa byÅ‚a jednÄ… z najbogatszych wspólnot samorzÄ…dowych KsiÄ™stwa GÅ‚ogowskiego.

​

Niemniej najbardziej fascynuje krzywa wieża.

To zagadkowa sprawa. Dawni mieszkaÅ„cy nie chwalili siÄ™ niÄ…, może ze wstydu, a może konstrukcja ulegÅ‚a deformacji po jakimÅ› czasie? Legenda niewiadomego pochodzenia wspomina o architekcie nadzorujÄ…cym odbudowÄ™ wieży, który jak ujrzaÅ‚ koÅ„cowy efekt robót, z haÅ„by powiesiÅ‚ siÄ™ na tejże krzywej wieży.

​

Tyle legenda. A co mówiÄ… fakty?

Po straszliwej wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) i nastÄ™pujÄ…cych po niej gÅ‚odzie, zarazach i pożarach, ta część Europy legÅ‚a w gruzach. Liczba mieszkaÅ„ców Szprotawy spadÅ‚a do 10 procent stanu sprzed jej wybuchu, a niektóre wsie w okolicy wyludniÅ‚y siÄ™ do zera.

BrakowaÅ‚o m.in. wykwalifikowanych kadr, sprzÄ™tu i materiaÅ‚ów budowlanych. Odbudowana w 1730 roku wieża zachodnia byÅ‚a tak licha, że runęła dzieÅ„ po oddaniu do użytku! Odbudowana nieco wczeÅ›niej w tych samych warunkach wieża wschodnia stoi do dzisiaj, tyle że krzywa.

​

Mimo iż pochylenie wieży wschodniej w kierunku bryÅ‚y ratusza jest uchwytne goÅ‚ym okiem, to niektórzy sÄ…dzÄ…, iż to zÅ‚udzenie optyczne. SprawdziliÅ›my.

Za pomocÄ… dalmierza laserowego ustaliliÅ›my różnice pomiÄ™dzy wysokoÅ›ciami kolumn pierwszej kondygnacji z balustradami. Korpus wieży nie trzyma też symetrii.

Pytanie, czy te anomalie były zamierzonym zabiegiem, czy też zaskoczyły budowniczych?

​

Unikatowość architektoniczna naszego ratusza to bez wÄ…tpienia powód do dumy i jednoczeÅ›nie poważne zobowiÄ…zanie. Niedawno w trybie pilnym przeprowadziliÅ›my remont wysÅ‚użonego pokrycia dachowego. Serdecznie zapraszam do odwiedzania Szprotawy - skomentowaÅ‚ artykuÅ‚ Burmistrz Szprotawy MirosÅ‚aw GÄ…sik.

​

Ratusz w Szprotawie jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

​

Więcej ciekawych zdjęć wieży ratusza w Szprotawie

​

Maciej Boryna

Muzeum Ziemi Szprotawskiej 2021

Krzywa wieża ratusza w Szprotawie

Krzywa wieża ratusza w Szprotawie, widok od strony póÅ‚nocnej (ze szczytu ul. Traugutta)

fot. Maciej Boryna

​

* Podziękowanie specjalne kieruję dla pana Piotra Grabskiego, pracownika Urzędu Miejskiego w Szprotawie,

za pomoc przy wykonywaniu pomiarów i dokumentacji fotograficznej w marcu 2021 roku.

​

Więcej ciekawych zdjęć wieży ratusza w Szprotawie

​

bottom of page