top of page
Maciej Boryna

Dąb Chrobry na straży granic

Maciej Boryna, dyrektor Muzeum Ziemi Szprotawskiej
DÄ…b Chrobry, fot. Maciej Boryna

Jestem akapitem. Kliknij tutaj, by dodać własny tekst albo mnie edytować. To proste.

Najstarszy w Polsce dÄ…b szypuÅ‚kowy „Chrobry” w dniu 18 listopada 2014 roku spotkaÅ‚ tragiczny los, kiedy zostaÅ‚ podpalony przez nieznanych sprawców. Drzewo jest nie tylko dostojnym okazem przyrodniczym, lecz również obiektem historii. RoÅ›nie w Województwie Lubuskim na terenie NadleÅ›nictwa Szprotawa.

 

WedÅ‚ug badaczy dÄ…b wykieÅ‚kowaÅ‚ okoÅ‚o 1250 roku, co przypada mnie wiÄ™cej na okres uzyskania praw miejskich SzprotawÄ™. Jednak zanim drzewem zajÄ™li siÄ™ badacze, jeszcze do niedawna nazywano go „dÄ™bem tysiÄ…cletnim” i wiÄ…zano z legendÄ…, jakoby posadzili go wspólnie wÅ‚adca polski BolesÅ‚aw Chrobry z niemieckim cesarzem Ottonem III podczas faktycznej pielgrzymki do Gniezna w 1000 roku.

 

Należy sobie zadać pytanie, dlaczego akurat ten dÄ…b miaÅ‚ szansÄ™ przeżyć tak wiele lat unikajÄ…c piÅ‚y i topora? Przecież roÅ›nie od wieków na granicy wsi Piotrowice na terenie przystÄ™pnym gospodarce czÅ‚owieka. Odpowiedź nasuwa siÄ™ jedna, drzewo od lat byÅ‚o chronione prawnie. Prof. Hieronim SzczegóÅ‚a pisaÅ‚ o majÄ…cych siÄ™ odbywać w jego cieniu sÄ…dach ludowych. Niemcy zwali go po prostu wielkim albo grubym dÄ™bem.

 

Co najmniej od czasów formowania siÄ™ Szprotawy jako miasta przebiegaÅ‚a tÄ™dy granica pomiÄ™dzy dystryktami szprotawskim a przemkowskim. Czego dowodzÄ… dokumenty i mapy, stan ten trwaÅ‚ przez wieki i zachowaÅ‚ siÄ™ do dnia dzisiejszego. A jeszcze do XVI wieku Piotrowice wchodziÅ‚y w skÅ‚ad tzw. dóbr królewskich.

W Å›redniowieczu, a także w okresach późniejszych pasy graniczne byÅ‚y strefami na specjalnych prawach. Nie wolno byÅ‚o w nich prowadzić gospodarki leÅ›nej ani rolnej oraz wypasać zwierzÄ™ta. Wiele drzew sÅ‚użyÅ‚o jako naturalne znaki graniczne, nierzadko ryto na nich symbole krzyża. Zniszczenie znaku granicznego czy Å›ciÄ™cie drzewa peÅ‚niÄ…cego takÄ… funkcjÄ™ byÅ‚o surowo karane, nawet obciÄ™ciem rÄ™ki.

Można jedynie zastanawiać siÄ™, czy Chrobrego posadzono uroczyÅ›cie i celowo przy ustalaniu granic w XIII wieku, czy nabyÅ‚ on swoich wyjÄ…tkowych praw w okresie późniejszym już jako podrosÅ‚y okaz?

 

JeÅ›li nawet drzewo nie uniknie Å›mierci na skutek obrażeÅ„ poniesionych w pożarze, to z pewnoÅ›ciÄ… jego pozostaÅ‚oÅ›ci zostanÄ… odpowiednio zabezpieczone, by mogÅ‚y przez kolejne wieki Å›wiadczyć o lokalnej historii i królu szprotawskiej puszczy.

​

Wycieczki do dÄ™bu i pobliskich WaÅ‚ów ÅšlÄ…skich oraz Rezerwatu Buczyna Szprotawska oprowadzajÄ… przewodnicy z Towarzystwa Bory DolnoÅ›lÄ…skie.

​

Pomnik jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

 

Maciej Boryna 2018

© Wszelkie prawa zastrzeżone

DÄ…b Chrobry, fot. Maciej Boryna
DÄ…b Chrobry wiosnÄ… 2003 roku
(fot. Maciej Boryna)
​
DÄ…b Chrobry, fot. Maciej Boryna
DÄ…b Chrobry w listopadzie 2018 roku
(fot. Maciej Boryna)
​
bottom of page