top of page

Kajakiem po Szprotawie

Wenecja, skrzydłorzechy i legendarny młyn

Maciej Boryna
Rzeka Szprotawa, fot. Maciej Boryna

Szprotawa, zwana też Szprotą, to rzeka nawet dla początkujących kajakarzy. Przygodę z wiosłem można rozpocząć w mieście o tej samej nazwie. A dokładnie spod wypożyczali sprzętu wodnego Kawiarnia Parkowa - uroczego miejsca, w którym po spływie możemy na powietrzu posilić się lub ugasić pragnienie. Parking dla aut znajduje się tuż za średniowiecznym murem obronnym

Mapa rzeki Szprotawa i najważniejszych punktów na terenie miasta

 

Płyniemy w górę rzeki. Dzięki pobliskiej zastawce, prądu rzecznego niemal nie odczujemy. Mijamy zabytkowy Park Goepperta z jego egzotycznymi drzewami, w tym licznymi skrzydłorzechami kaukaskimi, a po drodze zabytkowe mosty Goepperta i Laubego. Ten pierwszy o unikatowej konstrukcji. 

Most przy basenie i budynki zatopione fundamentami w rzece to taka rodzima namiastka Wenecji. Niektórzy łowią ryby prosto z okna kamienicy.

Rzeka Szprotawa, fot. Maciej Boryna

Nie lada atrakcją jest pierwsza na świecie kładka, wykonana ze śmigła wiatraka. Tuż przy niej przystań kajakowa z wiatą, stołami, ławkami, paleniskiem i grillem. Nieco powyżej, na przystani Wesoła Kawka, również można nad rzeką zaplanować przerwę czy to na kawę, frytki itp.

 

Na pewno warto wypłynąć ponad centrum, bo tam zobaczymy Szprotę dziką, z naturalnymi meandrami i sędziwymi dębami. Taki rezerwat, a w sumie ewenement. Bo drugi, niezmieniony przez człowieka bieg rzeki zobaczymy dopiero pod Przemkowem. To ciekawe, że dziki odcinek rzeki zachował się w obszarze miasta. 

 

Około godzinkę wiosłowania powinno nam zająć podpłynięcie do legendarnego młyna w Henrykowie. To gdzieś tu wedle przekazu napoleońskie wojsko miało ukryć kasę pułkową. Epizod posiada związki z powieścią Makuszyńskiego pt. Szatan z siódmej klasy, a jeszcze ciekawiej ogląda się film. 

 

Jeśli trafi się nam klarowna woda, zobaczymy ławice ryb, w tym mięsiste okonie i szczupaki. Albo myjącego się bobra. Do tego bogactwo roślinności rzecznej i szuwarowej. Nie rzadko będzie nam towarzyszył zimorodek, a także kos, wilga, kukułka czy pliszka. Rejs kajakiem po Szprotawie jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

Mapa rzeki Szprotawa i najważniejszych punktów na terenie miasta

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

SPROTAVIA TOURISTICA 2022

Rzeka Szprotawa, fot. Maciej Boryna
bottom of page