top of page

Sanatorium Buczyna Szprotawska

Buczyna Szprotawska fot. M.Boryna

Odwiedzający rezerwat pod Szprotawą doznają poprawy samopoczucia i ogólnej kondycji. To bez wątpienia pozytywny efekt przyjęcia większej ilości tlenu. Do grupy drzew dostarczających największe ilości tlenu należy właśnie buk pospolity. Ponadto stwierdzono, że powietrze leśne zawiera od 200 do 1000 razy mniej substancji szkodliwych dla zdrowia niż powietrze w pobliżu aglomeracji przemysłowych. Nie będzie więc żadną przesadą twierdzenie, że Rezerwat Buczyna Szprotawska to sanatorium i uzdrowisko.

 

Walory bukowej wyspy na oceanie sosnowych borów docenili dawno temu już Niemcy. Pod koniec XVIII wieku pośród wysokich buków wzniesiono stylową drewnianą wiatę kuracyjną i odpoczynkową. A obok niej stanęła leśna chata letniskowa z kuchnią dla turystów. W XIX wieku w buczynie organizowano pikniki z udziałem tysięcy mieszkańców ziemi szprotawskiej.

 

Wracając jeszcze do walorów zdrowotnych istotne są właśnie dorosłe drzewa. Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki – podkreśla dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Na szczęście głównym przedmiotem ochrony naszego rezerwatu jest 160-letni las współwystępujących buczyn górskich i niżowych oraz zagrożona wyginięciem popielica (!) Nie ma co się dziwić, że lasem tym interesował się światowej sławy botanik Heinrich Goeppert, odkrywając cenne gatunki roślin i prezentując swoje odkrycia na międzynarodowych sympozjach.

 

W buczynie nie można się nudzić. Wysokie strzeliste buki robią niesamowite wrażenie. Do tego ta zabytkowa wiata. W jej pobliżu natkniemy się jeszcze na stare zdające się sięgać nieba modrzewie. Pasjonatów historii zainteresują dwa pomniki niemieckich nadleśniczych i kamienny drogowskaz z XIX wieku. Przez rezerwat przechodzą pozostałości słynnych Wałów Śląskich – najdłuższego zabytku archeologicznego w Polsce. A jednym ze szlaków dotrzemy do najstarszego dębu szypułkowego w Polsce – Chrobrego, niestety śmiertelnie porażonego wskutek podpalenia.

Buczyna ma też swoją nierozwikłaną tajemnicę. Według relacji autochtona, na terenie rezerwatu podczas II wojny światowej Niemcy rozstrzelali i pogrzebali jeńców radzieckich, zakopując przy tym jakieś skrzynie.

Maciej Boryna 2020

Buczyna Szprotawska fot. M.Boryna
Buczyna Szprotawska fot. M.Boryna
Buczyna Szprotawska
bottom of page