top of page

Zaginiony obraz z muzeum.
Rezydencja która znikła.
Tajemniczy wynalazca statków powietrznych.

Maciej Boryna, Muzeum Ziemi Szprotawskiej
Iława XIX wiek, zaginiony obraz

Fragment Iławy pod Szprotawą ok. połowy XIX wieku. Obraz olejny wisiał do II wojny światowej w muzeum szprotawskim.

Po wojnie zaginął. Po prawej zabudowania huty, po lewej wyspa Georgenruh - dawne włości tajemniczego wynalazcy Friedricha Gielczewskyego.

Słynna Iława, w której polski władca Bolesław Chrobry wystawnie gościł cesarza niemieckiego Ottona III, spędza sen z oczu naukowców i poszukiwaczy przygód. Pracownicy z Muzeum Ziemi Szprotawskiej odkryli niedawno na terenie Iławy dokładną lokalizację zupełnie dotąd nieznanej historycznej budowli rezydencjonalnej. Według archiwalnych map stała na jednej z trzech siostrzanych wysp, oblana wodami Bobru, a obok wiódł bród. Mogła to być nawet stara wieża rycerska.

Na razie nie wiemy, jak i dlaczego zniknęła, ale ustaliliśmy jej położenie. Ostatni i jedyny wizerunek rezydencji znajduje się na malowidle z XIX wieku, które wisiało w przedwojennym muzeum szprotawskim, którego kolorową kopię jako pierwsi publikujemy. Po II wojnie światowej obraz zaginął bez wieści, ale dysponujemy jego unikatowym zdjęciem. Oryginał może przetrwał wojenną zawieruchę i ktoś go rozpozna w swojej kolekcji? Muzeum prosi wtedy o kontakt.

Przy okazji odkrycia wyszła jeszcze jedna sensacja. To właśnie w tej rezydencji mógł mieszkać tajemniczy wynalazca sterowanych statków powietrznych Friedrich Gielczewsky (ur. 1768 r. w Iławie Małej), o którym pisał dr Felix Matuszkiewicz. Tajemniczy, bo zachowane dokumenty nie pozwalają dokładnie określić schematu konstrukcji latającego wehikułu, a jego szkice zniknęły. Sam wynalazca również zniknął i nie wiadomo do dziś, kiedy i w jaki sposób pożegnał się z tym światem. Oprócz pracy nad sterowcem i jakimś niebezpiecznym paliwem do jego napędzania, prowadził fabrykę papieru w Iławie, położoną naprzeciw wspomnianej wcześniej rezydencji. Gielczewsky był co najmniej prekursorem późniejszych sterowców. Zaginięcie szkiców statku jest intrygujące, może zostały utajnione lub wykradzione i posłużyły późniejszym wynalazcom.

Link do lokalizacji dawnej fabryki papieru w Iławie 

Do opisywanych w artykule miejsc docieramy szlakami nadbobrzańskimi, a najszybciej przez Park Huta. Można także skorzystać z asysty przewodnika z Towarzystwa Bory Dolnośląskie lub Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

 

Badacze od lat bezskutecznie szukają lokalizacji osady sprzed 1000 lat - słynnej słowiańskiej Ilvy, w której Chrobry powitał i ugościł cesarza Ottona. Odkrycie przez szprotawskich tropicieli historii kolejnej budowli rezydencjonalnej w Iławie i brodu może okazać się przełomowe i stanowić istotny przyczynek do wyjaśnienia wielkiej zagadki. Przy okazji ustalono również położenie dawnego młyna papierniczego w Iławie, który ojciec Gielczewskyego zakupił w 1745 roku od małomickiego hrabiego von Rederna.

Z odkrycia cieszy się Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik: Bardzo jesteśmy ciekawi nowych ustaleń historycznych w kwestii Iławy, bo to jedna z najstarszych miejscowości w regionie wzmiankowana w dokumentach. Gratuluję naszym muzealnikom nosa i zapału.

Opracował:

Maciej Boryna

Muzeum Ziemi Szprotawskiej 2021

Na podstawie: 

F.Matuszkiewicz, Friedrich Gielczewsky aus Eulau..., 1926.

M.Boryna, Friedrich Gielczewsky z Iławy..., 2005

the-airship-4366009_1280.jpg
bottom of page