top of page

NAJPIERW MORDOWALI, POTEM STAWIALI KRZYŻE

Krzyki niemych Å›wiadków zbrodni

Krzyż pokutny Szprotawa

Z niezbadanych powodów turyÅ›ci za nimi przepadajÄ…, a pasjonaci Å›redniowiecza szalejÄ…. Może dlatego, że wiÄ™kszość z nas lubuje siÄ™ w historiach kryminalnych, bo z takimi wiążą siÄ™ bohaterowie niniejszego tekstu. Powiat Å»agaÅ„ski to niekwestionowany rekordzista w iloÅ›ci Å›redniowiecznych krzyży pokutnych. Na ok. 50 takich zabytków w caÅ‚ym Lubuskiem, blisko poÅ‚owa pochodzi wÅ‚aÅ›nie z tego powiatu. Gmina Szprotawa ma w tym swój udziaÅ‚, z czego część obiektów odkryto dopiero niedawno! A z każdym wiąże siÄ™ ginÄ…ca w mrokach dziejów legenda.

 

Krzyże pokutne, zwane też krzyżami chrzeÅ›cijaÅ„skiego pojednania, to zabytki Å›redniowiecznego prawa karnego. Do jego wystawienia w miejscu wystÄ™pku zobowiÄ…zany byÅ‚ skruszony sprawca zbrodni. Morderca miaÅ‚ również pokryć koszty pogrzebu i przewodu sÄ…dowego, a także Å‚ożyć na utrzymanie rodziny zabitego. Do tego musiaÅ‚ zakupić Å›wiece dla koÅ›cioÅ‚a. W dalszej kolejnoÅ›ci powinien odbyć pieszÄ… pielgrzymkÄ™ do Å›wiÄ™tego miejsca. A samo wystawienie krzyża stanowiÅ‚o ostatni akt pokuty. Stawiano go ku przestrodze potomnych oraz by skÅ‚aniać przechodniów do modlitwy. Na krzyżach można dostrzec ryty narzÄ™dzi, przy pomocy których dokonano zabójstwa, np. noży, mieczy, toporów, wÅ‚óczni.

 

Najbardziej znanym krzyżem pojednania z terenu Szprotawy jest artefakt z dzielnicy Puszczyków. Stoi przy skrzyżowaniu ul. Kraszewskiego z ul. KoÅ›cielnÄ…. Zalicza siÄ™ do grupy tych wyjÄ…tkowych, bo na jego licu wyryto narzÄ™dzie zbrodni. Stara miejscowa legenda wspomina o dwóch zwaÅ›nionych braciach, z których jeden ugodziÅ‚ drugiego Å›miertelnie mieczem. Do zdarzenia miaÅ‚o dojść na dawnym polu w sÄ…siedztwie krzyża, dlatego ów kawaÅ‚ek ziemi zwaÅ‚ siÄ™ odtÄ…d w tradycji ludowej „krwawym polem”. Być może nawet puszczykowski koÅ›cióÅ‚ek gotycki miaÅ‚ coÅ› wspólnego z tÄ… fundacjÄ…, wszakże badacze zastanawiajÄ… siÄ™ skÄ…d na takim odludziu Å›wiÄ…tynia? Na zabytek natkniemy siÄ™ podążajÄ…c do punktu startowego trasy turystycznej „PÄ™tla Bobrowicka”.

Krzyż w Puszczykowie jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

​

Link do mapy z lokalizacją krzyża

​

Drugi krzyż odkryto dopiero w 2011 roku, we wsi DÅ‚ugie, dziÄ™ki interwencji Muzeum Ziemi Szprotawskiej na zgÅ‚oszenie podróżniczki z Nowej Soli. PiÄ™kny artefakt skryÅ‚ siÄ™ w kamiennym murze za zasÅ‚onÄ… z gÄ™stego bluszczu, dlatego nikt go nie znaÅ‚, nawet niemiecka literatura. Na domiar tego stoi przy romantycznej ruinie gotyckiego koÅ›cioÅ‚a Å›w. Jakuba. Tenże spaliÅ‚ siÄ™ jeszcze w XIX wieku i maÅ‚o kto tu zaglÄ…daÅ‚. Odkryć dziÅ› krzyż pokutny to naprawdÄ™ coÅ›! Z inicjatywy muzeum konserwator zabytków jeszcze w tym samym roku wpisaÅ‚ wyjÄ…tkowe znalezisko do rejestru. Tak Szprotawa wzbogaciÅ‚a siÄ™ o drugi krzyż. Ruina Jakuba kusi urokiem, ale lepiej podziwiać jÄ… z bezpiecznego dystansu.

​

Link do mapy z lokalizacją krzyża

Krzyż pokutny Długie Gm. Szprotawa

Epizod z trzecim szprotawskim artefaktem to dość skomplikowana sprawa. Choć obecnie znajduje siÄ™ w zbiorach Muzeum Ziemi Szprotawskiej, to odnaleziono go w 2011 r. w Lubiechowie, a pierwotnie miaÅ‚ stać na starej granicy dystryktu szprotawskiego, w okolicy nieistniejÄ…cej idyllicznej wsi Borowy Zdrój (Koberbrunn), gdzie dziÅ› znajduje siÄ™ Å›rodek poligonu wojskowego! Ekipa szprotawskiego muzeum odnalazÅ‚a go po wielu latach poszukiwaÅ„. Krzyż byÅ‚ znany tylko z niemieckiej literatury. Po II wojnie Å›wiatowej zaginÄ…Å‚, bo w czasach PRL w ramach niszczenia Å›ladów niemieckoÅ›ci krzyż poÅ‚amano i wciÅ›niÄ™to w glebÄ™ pod koÅ‚ami ciężarowego Stara. Wedle starej legendy wÅ‚aÅ›ciciel gospody wraz z psem rzucili siÄ™ w pogoÅ„ za zÅ‚odziejem, a gdy go dopadli i doszÅ‚o do szamotaniny, gospodarz otrzymaÅ‚ Å›miertelny cios nożem. Pies odgryzÅ‚ zÅ‚oczyÅ„cy ucho, dziÄ™ki czemu sprawcÄ™ szybko namierzono.

Tyle legenda, ale problem w tym, że na krzyżu widniejÄ… znaki, które nie sposób rozszyfrować. Jedna z koncepcji zakÅ‚ada, że krzyż w 1742 roku wykorzystano jako znak graniczny pomiÄ™dzy obszarami powiatów szprotawskiego (CS) a bolesÅ‚awieckiego (CB). A gdy w borze urzÄ…dzano poligon, zabytek przywleczono do Lubiechowa.

​

Link do mapy z miejscem odnalezienia

Krzyż kamienny Lubiechów

Na swoich odkrywców czekajÄ… jeszcze co najmniej dwa zaginione okoliczne kamienne skarby. Jeden z krzyży miaÅ‚ stać przy starej drodze z Janowca do Szprotawy, a drugi przy dzwonnicy w Starej JabÅ‚onie.

Jeśli komuś dopisze szczęście, prosimy o podzielenie się informacją.

​

Znaleziono krzyż pokutny w Henrykowie

 

Maciej Boryna

Muzeum Ziemi Szprotawskiej 2021

​

Literatura:

M.Boryna, Wały Śląskie. Tajemnice dawnych granic, 2011

M.Boryna, Dawne życie mieszkaÅ„ców Borów DolnoÅ›lÄ…skich..., 2013

​

bottom of page