WYPRAWA PO SZPROTAWSKIM BOBRZE
Kajakiem po ulicach miasta
Szprotawa to miasto o jeszcze przedwojennych tradycjach wodniackich. Ten średniowieczny gród zbudowano u ujścia nizinnej rzeki Szprotawa (Szprota) do górskiego Bobru, doliczając do tego jeszcze kanał młyński i fosę. Miejscowi pływają najczęściej po łagodnej Szprocie, bo tu są liczne przystanie oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego w Kawiarni Parkowa przy ul. Ogrodowej. Wyjście na Bóbr wiąże się z przeniesieniem kajaka ok. 200 metrów ulicami miasta, co z reguły wzbudza u przechodniów zaciekawienie.
Wskutek spiętrzania wody przez elektrownię wodną w Iławie, rzeka Bóbr poniżej centrum miasta zatraciła swój górski charakter, zamieniając się niemal w wodę stojącą. Dobrą stroną tego stanu rzeczy jest możliwość spacerowego pływania do Iławy i z powrotem.
Bóbr z racji swej specyfiki dostarcza innych wrażeń aniżeli Szprota. Inna roślinność, inne ukształtowanie linii brzegowej, zupełnie inny krajobraz. Bliżej Iławy można poczuć się jak nad jeziorem. Wysokie trawy, zatoczki, stanowiska wędkarskie, powalone drzewa. Szczególnie atrakcyjny jest odcinek przepływający przez Park Słowiański.
Przed elektrownią w Iławie można zakotwiczyć po prawej stronie, na żwirowej wyrwie. Zaś bobrzański zalew i panoramę dzielnicy najlepiej ogląda się zza balustrady przy stopniu wodnym, gdzie znajduje się ławka w marynistycznej stylistyce.
Ciekawie i tajemniczo jest w trzcinach przy zniszczonym jazie, przy ruinach Dolnego Młyna (niem. Niedermühle Sprottau). Mrok, kamienne bloki, drzewa zakorzenione w starym murze, drewniane pozostałości stopnia udające kaskadę, szum wody...
Zobacz film z ruin Młyna Dolnego w Szprotawie
JAK WYJŚĆ ZE SZPROTY NA BÓBR
Spod przystani przy Kawiarni Parkowa kierujemy się w górę skarpy, a następnie ul. Ogrodową pod Bramę Żagańską. Potem idziemy w dół, pokonujemy skrzyżowanie przy ul. Krasińskiego i mostem dochodzimy do schodów prowadzących na cypel, rozdzielający Bóbr od Szproty. Najbezpieczniej jest zwodować kajak do spokojnej Młynówki.
Link do mapy jak przejść ze Szprotawy na Bóbr
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna
Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej
SPROTAVIA TOURISTICA 2022
Uwaga! Korzystający z informacji zawartych w artykule czynią to na własną odpowiedzialność. Zawsze należy stosować się do aktualnych przepisów bezpieczeństwa w ruchu lądowym i wodnym oraz zachować należytą ostrożność.