top of page

Plac Ewangelicki w Szprotawie

Wizyta króla Prus i zegar sÅ‚oneczny

Zegar słoneczny w Szprotawie, Plac Ewangelicki
Maciej Boryna, dyrektor muzeum

Gdyby budynki umiaÅ‚y mówić, nie przechodzilibyÅ›my obok nich tak obojÄ™tnie. Niektóre choć niepozorne, mogÅ‚yby nam opowiedzieć o wydarzeniach znaczÄ…cych, jak np. o wizycie w Szprotawie samego króla pruskiego Fryderyka wiosnÄ… 1744 roku.

 

Link do lokalizacji szkoły ewangelickiej w Szprotawie

 

KorzystajÄ…c z wyjÄ…tkowej okazji, króla dopadli Å‚awnicy miejscy i zÅ‚ożyli na jego rÄ™ce proÅ›bÄ™ tutejszych ewangelików o wydanie zgody na budowÄ™ koÅ›cioÅ‚a. Bo dotÄ…d cisnÄ… siÄ™ podczas nabożeÅ„stw odprawianych w sali posiedzeÅ„ ratusza !

 

I otrzymali zgodÄ™ na wzniesienie Å›wiÄ…tyni w miejscu dawnego zamku. Już latem 1747 roku uroczyÅ›cie otwarto koÅ›cióÅ‚ pod wezwaniem „Zamek Boży”, dajÄ…c poczÄ…tek przyszÅ‚emu placowi ewangelickiemu.

 

Kilka lat później w miejscu zasypanej fosy zamkowej stanęły domy pastorów. Jeden z nich – ten od strony obecnej szkoÅ‚y podstawowej zostaÅ‚ po 1945 roku rozebrany. Do wspóÅ‚czesnoÅ›ci uchowaÅ‚ siÄ™ drugi – od strony wschodniej. Oprócz drugiego pastora mieszkali w nim nauczyciele, dzwonnicy i rektor szkoÅ‚y.

 

SamÄ… szkoÅ‚Ä™ ewangelickÄ… oddano do użytku dopiero w 1774 roku. Na okolicznoÅ›ciowym medalionie w centralnej części elewacji frontowej wyryto podziÄ™kowanie dla ministra von Hoym`a oraz króla pruskiego za Å‚askawe wyrażenie zgody na budowÄ™ szkoÅ‚y.  Jednak najbardziej znanym detalem tego budynku jest zegar sÅ‚oneczny umieszczony w naczóÅ‚ku frontu.

 

Tak powstaÅ‚ w mieÅ›cie nowy plac – ewangelicki, graniczÄ…cy bezpoÅ›rednio z katolickim placem koÅ›cielnym. W roku 1822 zbudowano wieżę koÅ›cioÅ‚a - takÄ… jak znamy dziÅ›, odnowionÄ… w 1890 roku. Po II wojnie Å›wiatowej koÅ›cióÅ‚ sukcesywnie popada w ruinÄ™. Ostatnie nabożeÅ„stwa miaÅ‚y mieć w nim miejsce w latach 60. ubiegÅ‚ego wieku.

 

Od 2021 roku ruina koÅ›cioÅ‚a-zamku jest ponownie wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Gminy Szprotawa. Teraz pracujÄ… w niej archeolodzy, a planujemy urzÄ…dzić tu romantyczne miejsce spotkaÅ„ artystyczno-kulturalnych i ekumenicznych – mówi burmistrz Szprotawy MirosÅ‚aw GÄ…sik.

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna

Sprotavia Touristica 2021

 

Na podstawie:

Felix Matuszkiewicz, Geschichte der Stadt Sprottau, 1908

bottom of page