Skarby Szprotawy
w dawnym klasztorze
Skamieniałe rośliny i muszle sprzed milionów lat, kamienne narzędzia liczące sobie 4 tysiące lat, ręcznie wykonane naczynia grobowe z jedzeniem w zaświaty czy tajemnicze pożółkłe mapy - potrafią rozbudzić w człowieku marzenia o archeologicznych przygodach i poszukiwaniu skarbów nie mniej jak filmy o Indiana Jones. Szprotawa to ciągle mało zbadania ziemia starożytnych Bobrzan, zamieszkujących brzegi i wyspy nieistniejącego już zalewu, z niemal mityczną Iławą na czele.
Link do lokalizacji Muzeum Szprotawy
Szprotawa od blisko 100 lat dba o swoje skarby historii, gromadząc je w muzeum. To co zaginęło w oparach II wojny światowej odtwarzają dwie lokalne placówki muzealne, tj. Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F.Matuszkiewicza oraz Izba Historii. Ich główne zbiory są obecnie eksponowane w Centrum Aktywności Społecznej w Szprotawie, mieszczącym się w zabytkowym budynku dawnego klasztoru magdalenek o średniowiecznym rodowodzie.
Zwiedzanie ekspozycji to niewątpliwa podróż w czasie. Witryny wystawowe są podzielone chronologicznie i tematycznie. Historia ziemi, epoka kamienia, epoka brązu i żelaza, średniowiecze, dzieje nowożytne i najnowsze, II wojna światowa, eksponaty z okresu PRL. Niektóre eksponaty są tak cenne, że zostały wpisane do rejestru zabytku ruchomych, jak na przykład unikatowy słup graniczny spod Kartowic czy kord bojowy z Henrykowa.
Nie lada gratką jest możliwość wejścia do renesansowych piwnic czy podziwianie chronionych za szybą podświetlonych kamiennych murów z czasu początków klasztoru.
Uczniowie, studenci i badacze mają ponadto do dyspozycji bogate zbiory archiwalne. A w średniowiecznej Bramie Żagańskiej znajduje się magazyn i pracownia.
Muzealne zbiory można oglądać bezpłatnie w Galerii Zbiorów Regionalnych podczas dyżurów we wtorki i piątki w godz. 14.00-17.00, soboty w godz. 13.00-14.00 oraz w każdym innym terminie po uzgodnieniu telefonicznym z kustoszem - tel. 663 132 651 lub Punktem Informacji Turystycznej - tel. 795 557 065. Po ekspozycjach oprowadzają również przewodnicy Towarzystwa Bory Dolnośląskie, a przekazywane treści są dopasowane do grup wiekowych i zainteresowań.
Muzeum jest kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna
Sprotavia Touristica 2021
Galeria Muzeum Szprotawy