Tak mówi o swoim pomyśle Andrzej Adamcio, właściciel lokalnej firmy ANMET, zajmującej się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych. Dwubiegowa kładka dla pieszych i rowerzystów, o długości 23 metrów wykonana na podbudowie łopaty turbiny wiatrowej została przerzucona przez rzekę Szprotawę obok przystani kajakowej przy ul. Sienkiewicza.
Sama kładka to przysłowiowa wisienka na torcie. Dzięki niej ponownie spięto kwartały miasta, budując ponadto ścieżkę rowerową do centrum miasta oraz skrót do ul. Kościuszki, wiodący malowniczo wzdłuż rzeki. Kładka posiada atrakcyjną aranżację wykończeniową, w tym ledowe oświetlenie przypodłogowe oraz klomby. Nie dziwi zatem, że jest wziętym celem spacerów i sesji zdjęciowych. To również nowa atrakcja turystyczna Szprotawy - pierwsza na świecie upcyklingowa kładka na bazie łopaty wiatraka.
W efekcie inwestycji w jednym miejscu skoncentrowano przystań kajakową, ścieżki spacerowe, ścieżkę rowerową i parkingi wraz z przeprawą przez rzekę. Teraz można stąd przemieścić się m.in. do skweru przy ul. Kościuszki, gdzie rośnie najstarszy w Polsce skrzydłorzech kaukaski. A stamtąd do Parku Dęby lub zalewu nad Bobrem. Stwarza to kolejne możliwości spacerowe, a także do biegania, nordic walking i jazdy rowerem – wylicza burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Kładka jest kwalifikowana do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !
Link do lokalizacji najstarszego skrzydłorzecha w Polsce
Projekt zrealizowano dzięki środkom pomocowym z budżetu Województwa Lubuskiego. Całkowita wartość zadania wynosi 245 tys. zł, z czego 80 tys. zł to dofinansowanie w ramach programu „Lubuska Baza Turystyczna”.
Obiekt powstał przy współudziale:
Politechnika Rzeszowska: badania
Agata Pawlak: projekt architektoniczny
Robert Dudek: projekt wykonawczy i obliczenia
Wojciech Wilczyński: inżynier wykonawczy
Most powstał w firmie P.W. Anmet Andrzej Adamcio
Inwestor: Gmina Szprotawa
Tekst i zdjęcia:
Maciej Boryna 2022
