top of page

CHIŃSKIE RELIKTY W SZPROTAWIE

Ginkgo biloba, czyli miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy w Szprotawie (fot. Maciej Boryna)
Maciej Boryna

Na terenie Szprotawy rośną aż cztery dorosłe unikatowe miłorzęby dwuklapowe, występujące naturalnie tylko w południowo-wschodniej części Chin. Do Europy trafiły w XVIII wieku z Japonii, stąd niekiedy błędne określanie jako miłorząb japoński. Sędziwe egzemplarze rosną w zabytkowym Parku Goepperta, de facto poniemieckim ogrodzie botanicznym, poświęconym słynnemu na świecie paleobotanikowi Heinrichowi Goeppertowi ze Szprotawy.

 

Zobacz szlak Goepperta w Szprotawie

W piśmiennictwie podaje się, że to najstarsze drzewo świata, prawdziwy relikt i rzadki przedstawiciel roślin nagozalążkowych, który posiada liście nieprzekształcone w igły. To także roślina lecznicza. Wyciąg usprawnia krążenie obwodowe i mózgowe, poprawia pamięć i koncentrację, spowalnia procesy starzenia.  

 

Wzrost miłorzębu jest bardzo powolny, przez pierwsze 20 lat - ok. 5 metrów. W Chinach są egzemplarze w wieku ok. 3500 lat, mierzące 40 metrów wysokości.

Liście miłorzębu są łatwo rozpoznawalne, kształtem przypominają motylki. Jesienią pięknie przebarwiają się na żółto i od razu zwracają uwagę przechodniów.

 

W Parku Goepperta blisko siebie rosną osobniki męski i żeński, dzięki czemu dochodzi do zawiązywania owoców. Przypominają one żółto-zielone śliwki. Opadają w listopadzie wydzielając nieprzyjemną woń. Stare okazy wytwarzają na pniu osobliwe wyrostki przypominające stalaktyty.

 

Nikt dotąd nie badał dokładnego wieku szprotawskich miłorzębów. Park Goepperta zakładano ok. XIX/XX wieku. Niemniej ich wysokość świadczy bezwzględnie, iż to dorosłe osobniki. Są objęte ochroną prawną jako pomniki przyrody i składowe zabytkowego założenia parkowego. Stanowisko jest kwalifikowane do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej!

 

Czytaj więcej o Parku Goepperta w Szprotawie

Trzy z nich odnajdziemy przy ul. Ogrodowej w parku południowym, jeden rośnie na Skwerze Czytelników przy ul. Niepodległości (niestety kilka lat temu dziwnym zrządzeniem losu został ścięty piąty okaz).

 

Tekst i zdjęcia:

Maciej Boryna

Biuro Turystyki i Edukacji Regionalnej

Skorzystano z informacji: Wikipedia, muratordom.pl, zszp.pl

Miłorzęby dwuklapowe w Szprotawie (fot. Maciej Boryna)
bottom of page