top of page

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-LEŚNA POTOK SUCHA
Nowa szprotawska miejscówka na spacery, biegi i rowery

Ścieżka przyrodniczo-leśna POTOK SUCHA

Urząd Miejski w Szprotawie oddaje do dyspozycji mieszkańców i turystów nowy przyrodniczy szlak wędrowny, prowadzący do  utworzonego niedawno Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego POTOK SUCHA.  

Link do mapy ścieżki

Już sam start ścieżki sprytnie zaprojektowano w bardzo atrakcyjnym miejscu. To stara wyspa młynarska na rzece Szprotawa na wschodnim krańcu wsi Wiechlice. W jedno połączono istniejącą przystań kajakową i bazę nowej ścieżki. Mamy tu do dyspozycji drewnianą wiatę ze stołami i ławami, palenisko, grilla i pomost. Obok kręcą się turbiny małej elektrowni wodnej. Na wyspie możemy zaparkować samochód. Po powrocie jest więc gdzie odpocząć i pobiesiadować, a nawet spłynąć na koniec kajakiem do Szprotawy.  

Teraz podążamy tropem zielonego bobra, bo taki znak zaprowadzi nas nad brzegi ukrytego w buszu potoku. Najpierw pod górę malowniczym bukowym wąwozem, u dołu którego znajduje się źródełko, wedle podania starożytne stanowisko pogańskiego kultu. Na dno wąwozu można także jedynie popatrzeć, siedząc sobie wygodnie na jednej z ustawionych przy trasie drewnianych ław. Na szczycie wzniesienia wchodzimy na stary trakt szprotawsko-głogowski. Po drodze miniemy zabytkowe poniemieckie kamienne drogowskazy z XIX wieku oraz pomnikową sosnę. Następnie idąc skrajem pola wejdziemy w aleję sędziwych i czarująco uformowanych czereśni. Potem będą nam towarzyszyć egzemplarze kilkusetletnich dębów.  

Docelowy punkt dydaktyczny znajduje się w historycznym lesie miejskim (Sprottauer Stadt-Forst), rozlokowanym na niewielkim wzniesieniu. To odosobnione miejsce z dziką przyrodą. Siadamy na masywnych ławach przy leśnym stole, wsłuchujemy się w śpiew ptaków, wpatrujemy się w nurt potoku. W okresach suszy zamienia się w niepozorną strużkę, a po obfitych opadach nawet przepływają tędy spływy kajakowe. Na drugi brzeg można przeskoczyć po głazach niczym przez górską rzeczkę. W pobliżu, w górę i w dół rzeki rejestruje się tamy bobrów - naturalnych gospodarzy potoku. Mając szczęście dostrzeżemy w rzece rzadkie i objętą ochroną strzeblę potokową, piskorza lub kiełbia białopłetwego. Wiosną przy brzegach zaobserwujemy m.in. miodunkę wąskolistną, wpisaną na polską czerwoną listę. Ale można tu też po prostu posilić się, poczytać lub odpocząć po biegu.

Link do opisu ścieżki

Ścieżka ma długość 4 km, co ok. 1 km rozlokowane są punkty odpoczynkowe w postaci wspomnianych ław. To alternatywa przede wszystkim na rodzinne spacery lub w gronie znajomych, a także dla miłośników przyrody. Przeznaczona jest do ruchu pieszego lub rowerowego, odcinkami lekko crossowego. Trasę zaprojektowali Maciej Boryna i Jan Ryszawy z Urzędu Miejskiego w Szprotawie. Magistrat uruchomił ścieżkę własnymi siłami przy znikomym zaangażowaniu finansowym dzięki pomocy organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i Nadleśnictwa Szprotawa. Wkrótce pojawią się jeszcze tablice dydaktyczne oraz skrytki do popularnej gry terenowej geocaching

Po niedawno otwartej ścieżce dydaktycznej Park Huta, to drugi wykończony w bieżącym roku przez gminę szlak służący rekreacji, edukacji regionalnej i propagowaniu zdrowego trybu życia - informuje Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Następna będzie pętla rowerowa o długości 10 km relacji Dzikowice-Długie-Borowina-Dzikowice, także prowadząca przez obszary Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Potok Sucha.  

Punkt dydaktyczny na mecie ścieżki przy potoku jest kwalifikowany do Szprotawskiej Odznaki Turystycznej !

Szczegółowe informacje o ścieżce i zespole znajdują się na stronie internetowej ZPK

Galeria: Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna POTOK SUCHA 2021

bottom of page