top of page

Bobrzanie mogli żyć

na ziemi szprotawskiej

Dziadoszyce Bobrzanie mapa
Maciej Boryna, Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Nazwa tego sÅ‚owiaÅ„skiego plemienia znad Bobru pojawia siÄ™ wraz z innymi w dokumencie z 1086 r. opisujÄ…cym póÅ‚nocne granice biskupstwa praskiego. Niektórzy badacze poddajÄ… w wÄ…tpliwość wiarygodność dokumentu jak i istnienie takiego plemienia. Jednakże skoro w dokumencie znajdujÄ… siÄ™ nazwy innych plemion, których istnienie potwierdzajÄ… inne dokumenty, trudno uznać wtedy jedynie Bobrzan za faÅ‚sz czy pomyÅ‚kÄ™. Wiarygodność faktyczna dokumentu ze stanem granicy z 1086 r. ma w tym przypadku marginalne znaczenie (ma odpowiadać sytuacji z 973 r.). Wedle wszelkiego prawdopodobieÅ„stwa Bobrzanie wiÄ™c istnieli.

 

W ostatnim czasie pojawiÅ‚y siÄ™ również propozycje, by Bobrzan identyfikować jako Obrzan, wywodzÄ…c iż wzmiankowani Poberane to Poobrzanie znad Obry. PoglÄ…d ten Å‚atwo obalić odwoÅ‚ujÄ…c siÄ™ do dowodu w postaci historycznego nazewnictwa rzeki Bóbr, gdzie wystÄ™puje ona zarówno jako Bober jak też i Pober. Ponadto Bobrzanie wymienieni sÄ… obok Dziadoszyców, którzy wedle Thietmara na pewno siedzieli w IÅ‚awie nad Bobrem. NawiÄ…zywanie do Obry nie znajduje wiÄ™c topograficznego uzasadnienia i jak już podano, najpewniej także nazewniczego. ZupeÅ‚nie nie przystoi też koncepcja lokalizacji plemienia w obszarze zgorzeleckim.

 

No to gdzie byÅ‚y siedziby Bobrzan? Jak sama nazwa wskazuje, należy ich szukać nad Bobrem. Jedna z koncepcji wskazuje na okolice BolesÅ‚awca, druga na okolice Szprotawy. Przy czym niektórzy proponujÄ… uznawać Bobrzan nie tyle za okrÄ™g plemienny, co za skÅ‚adowÄ… Dziadoszyców albo za plemiÄ™ od nich zależne. Skoro jednak dokument praski wymienia Bobrzan równorzÄ™dnie obok Dziadoszyców, powinniÅ›my Bobrzan traktować raczej na równi z innymi, nie wykluczajÄ…c ich późniejszej zależnoÅ›ci czy wchÅ‚oniÄ™cia przez silniejszy okrÄ™g. Chociaż teoria traktujÄ…ca ich po prostu jako charakterystyczne zgrupowanie osadnicze wzdÅ‚uż Bobru, ale na terenie paÅ„stewka Dziadoszyców w obecnym stanie badaÅ„ również nie może zostać obalona.

​

Być może naszÄ… uwagÄ™ powinna w tej kwestii zwrócić również nazwa jednej z nadbobrzaÅ„skich wsi na ziemi szprotawskiej. Mianowicie Bobrowice, wzmiankowane w 1260 r. jako Bobrouice. To bardzo stara wieÅ›, w obszarze której zarejestrowano jedno z najstarszych stanowisk archeologicznych w regionie. WedÅ‚ug historyków i jÄ™zykoznawców nazwa wsi ma rodowód sÅ‚owiaÅ„ski, podobnie jak sÄ…siadujÄ…ca z niÄ… przez rzekÄ™ Bóbr wieÅ› Leszno Dolne (w 1260 r. jako Lesin).

​

Autorzy Wikipedii podajÄ…, że w obszarze okolic BolesÅ‚awca badania archeologiczne pozwoliÅ‚y stwierdzić sÅ‚abo rozwiniÄ™te osadnictwo w okresie wczesnoÅ›redniowiecznym. Natomiast potwierdzono istnienie wiÄ™kszego skupiska osadniczego miÄ™dzy SzprotawÄ… a Nowogrodem BobrzaÅ„skim (350-400 km2). Geograficznie byli to wiÄ™c Bobrzanie, ale niekoniecznie ci sami wymienieni w dokumencie praskim. Niektórzy chcÄ… widzieć w IÅ‚awie wspomnianej przez Thietmara stoÅ‚eczny gród Bobrzan i jednoczeÅ›nie oÅ›rodek, wokóÅ‚ którego koncentrowaÅ‚o siÄ™ osadnictwo tego maÅ‚ego plemienia. I faktycznie mogÅ‚o tak być.

​

Zobacz także: Odkrycia archeologiczne w Parku Słowiańskim w Szprotawie

Zobacz także: Starożytni Bobrzanie w obrębie Szprotawy

​

Maciej Boryna 2020

Muzeum Ziemi Szprotawskiej

​

Park Słowiański Szprotawa
bottom of page